top of page
çatı tipi ges

Çatı Üzeri Güneş Enerji
Santrali Kurulumları

Çatı

Çatı üstüne kurulan güneş enerji santralleri maliyet avantajı sebebiyle son dönemde diğer kurulum çeşitlerine göre daha popüler olmakla beraber çatı kurulumlarında saha kurulumlarını göre önemli teknik farklılıklar vardır. En önemli konulardan birisi güneş panellerinin yerleştirileceği konstrüksiyon sistemi seçimi ve açılandırmadır.

Bunun yanında çatı tipi güneş enerji santrali kurulumlarında, saha kurulumlarına göre kısıtlamalar daha fazladır. Örneğin; saha tipi güneş enerji santrali kurulumlarında güneş panellerinin yönleri ve eğimleri optimum şekilde kolaylıkla ayarlanabilirken çatı tipi güneş enerji santrali kurulumlarında yön (azimuth) ve açıların ayarlanmasında çatının pozisyonu, yönü, mahyaların pozisyonu, çatının statik yük hesapları ve buna benzer daha bir çok konu hesabın içerisine girmektedir. Ayrıca, bazı durumlarda çatının delinmesi uygun olmadığından buna göre çözümler geliştirilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple, çatı tipi güneş enerji santrali kurulumlarında tasarım kriterlerinin her biri son derece önemlidir ve profesyonelce tasarlanmalıdır. Altungrup Solar Enerji olarak, sektörde en uzun süredir anahtar teslim çatı kurulum tecrübesine sahip firmalardan birisi olarak; yüksek verimli ve dayanıklı güneş enerji santralleri kurulumunu taahhüt etmekteyiz.

membran çatı üzeri güneş enerjisi

Membran Çatı Üzeri

Güneş Santrali Kurulumu

Membran çatı üzeri kurulumlar diğer çatı tiplerine göre farklı bir tecrübe ve bilgi birikimi gerektirmektedir. Membran kaplı çatılarda konstrüksiyon sistemini çatıyı delerek monte etmek mümkün olmadığından, çatıda delme işlemi yapılmadan farklı teknikler ile montaj yapılmaktadır.

sandviç panel çatı üzeri güneş enerjisi

Sandviç Panel Çatı Üzeri

Güneş Santrali Kurulumu

Sandviç panel tip çatılarda özel izolasyon bantları ve özel vidalar kullanılarak tam sızdırmazlık sağlanmaktadır. Alüminyum konstrüksiyon sistemi üzerine, güneş panelleri ister çatının eğimine paralel olarak ister de ek açılandırma yapılarak uzun yıllar tüm hava şartlarında ilk günkü gibi sağlıklı çalışacak şekilde monte edilmektedir.

kenet tip çatı üzeri güneş santrali

Kenet Geçme Çatı Üzeri

Güneş Santrali Kurulumu

Kilit geçme tip çatılarda, firmamızın tasarımı olan özel kelepçeli tip montaj sistemi sayesinde çatıda hiç bir delme veya vidalama işlemi yapmadan, projenin tasarımına bağlı olarak, güneş panellerine ek eğim vererek veya çatının mevcut eğimine paralel olarak kolay ve hızlı şekilde monte edebiliyoruz.

arazi tipi güneş santrali

Arazi Üzeri Güneş Enerji
Santrali Kurulumları

Arazi

Saha uygulamaları geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan güneş enerji santrali uygulamalarıdır. Saha uygulamalarında, toprak üzerinde çalışıldığı için zemin ve toprak özellikleri tasarım açısından son derece önemlidir. İyi çalışılmış bir zemin etüdü ve sahanın eğim, yüzey alanı, çukur, yükselti, vb. fiziksel özelliklerinin iyi analiz edilmesi ile beraber yaratıcı bir konstrüksiyon tasarımı ile saha tipi güneş enerji santrallerinden o bölge için alılabilicek en yüksek üretim verimini almak mümkündür. 

Altun Grup Solar Enerji olarak, lisanssız güneş enerjisi üretim tesisi kurulumu ile ilgili gerekli izinlerin alınmasından güneş enerji santralinin kurulup ilgili kabullerin tamamlanarak elektrik satışına başlanmasına kadarki tüm süreci üstlenerek santral kurulumu işini "anahtar teslim" olarak üstleniyoruz.

otopark üzeri güneş enerjisi

Otopark Üzeri Güneş Enerji
Santrali Kurulumları

Otopark

Açık otopark alanları ve garaj çatıları büyük ölçekli güneş enerji santrali kurulumları için ideal geniş alanlar oluşturmaktadır. Özellikle, açık otopark üstü uygulamalar sayesinde hem park eden araçların güneşten korunması sağlanır aynı zamanda da atıl olarak duran geniş bir alan yenilenebilir enerji kaynağına dönüşmüş olur. 

 

Özellikle önümüzdeki dönemde elektrikli araçların da yaygınlaşacağı düşünüldüğünde geniş otopark alanlarının üzerlerine kurulabilecek güneş enerji sistemleri ile elektrikli araç sarj istasyonları beslenebilir. 

Ancak, otopark üstü uygulamalarda konstrüksiyon sistemi seçimi, can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir. Tasarlanacak sistem bölgenin kar ve rüzgar yüklerine göre en üst düzey dayanımda olmalı ve panel montaj sistemi her projenin spesifik özelliklerine göre özel olarak imal edilmelidir.

bottom of page