top of page

Güneş Enerji Santrali Kurulumu

Anahtar teslimi güneş enerji santrali kurulum taahhüt işlerinden, periyodik bakım onarım hizmetlerine kadar tüm süreçlerde yanınızda profesyonel iş ortağınız olarak yer almaktan memnuniyet duyuyoruz.

Güneş santrali kurulumu mühendisliği

Mühendislik

Güneş enerji santrali kurulumlarında, santralin tasarımı son derece önemlidir. Gölgelenme, açı hesapları, güneş panellerinin yerleştirilme şekli,  kablo kesit hesapları, inverterlerin konumlandırılacağı yer ve bunun gibi daha bir çok faktörün doğru şekilde analiz edilip tasarımın güneş panellerinin en verimli şekilde üretim yapacağı aynı zamanda da elektriksel kayıpların en düşük düzeyde tutulacağı bir tasarım yapılması gerekmektedir. 

Güneş santrali ürün tedariği

Ürün Tedariği

Güneş santralleri en az 25 yıl çalışacak şekilde tasarlanan santrallerdir ve kullanılan tüm malzemelerin uzun ömürlü olması beklenmektedir, bu sebeple tedarik edilecek malzemelerin santralin bulunduğu ortam şartlarına ve tasarım şartlarına uygun olarak seçilmiş olması kritik önem taşımaktadır. Altun Grup Solar Enerji olarak, sektörün en üst kalite ürünlerini üreten dünya markaları ile uzun süredir yakın işbirliği içerisinde çalışmakta olup bu sayede müşterilerimize en üst kalite güneş santrali kurulumlarını taahhüt etmekteyiz.

Çatı üzeri güneş paneli

Anahtar Teslim Kurulum

Güneş santrallerinde hem tasarım, hem malzeme seçimi, hem de kurulum işlemlerinin sorumluluğunun tek firma üzerinde tutulması yapılan işin kalitesi ve güvenilirliği açısından en doğru karardır. Altun Grup Solar Enerji olarak, 10 yıllık güneş santrali kurulum tecrübemiz ile tüm işçiliklerimizi en ince detaylara kadar standardize etmiş ve uygulama kontrollerimizi en üst düzeye taşımış bulunmaktayız.  

Kurulum

Yatırım Analizi ve Fizibilite

Kurulumu planlanan güneş santralinin gücü, yıllık elektrik üretimi, maliyeti ve bunun gibi bir çok değişkeni analiz ederek detaylı bir  fizibilite çalışması ile finansman kaynağı oluşturulması aşamasında sürece ışık tutuyoruz.

Reysaş membran çatı tipi güneş enerji santrali

Yatırım Analizi

Güneş enerji santrali yatırımları genelde finansman gerektiren ve yatırım kararı alınması sürecinde detaylı incelenmesi gereken yatırımlardır. Bu süreçte, yatırım yapılması planlanan arazi veya çatının durumunun analiz edilerek fiziki şartların uygunluğu, altyapı durumu kontrolü, çatı için ek bir güçlendirmeye veya ek bir trafo kurulumuna ihtiyaç olup olmadığı gibi yatırım maliyetini ve geri dönüşünü etkileyen unsurların belirlenip buna göre bir yatırım maliyeti ve getirisi analizi yaparak yatırımcıya santral kurulumu öncesinde net bir tablo çizilmesini sağlamaktadır.

Fizibilite Raporu

Güneş santrali fizibiliteleri bir çok faktöre göre değişiklik gösterebimektedir. Tesisin bulunduğu lokasyon, çevresinde bulunan tesislerin yapısı, çatının durumu, güneş panellerinin konumlandırılma şekli, çevredeki gölgelenme unsurları, çatıdaki gölgelenme unsurları vb. birçok faktör firmamız tarafından detaylı şekilde analiz edilerek sahip olduğumuz tecrübe ile olumlu ve olumsuz yanlar da göz önünde bulundurularak bir yatırım fizibilite raporu hazırlanmaktadır. Hazırlamış olduğumuz fizibilite raporları özellikle bankaların veya leasing firmalarının finans desdeğerlendirmeleri sürecinde de kullanılmaktadır.

Fizibilite

Periyodik Bakım & Onarım

Güneş santrallerinin düzenli olarak bakımının yapılması, oluşabilecek arızaların önlenmesi, verim kaybı yaratan unsurların üretim kayıplarına sebep olmadan düzeltilmesi ve tesisin ömrünün uzatılması açısında son derece önemlidir.

DJI_0121.jpg

Termal Kamera Kontrolleri

Güneş panelleri sürekli olarak dış etkenlere maruz kaldıklarından güneş panellerinin yılda en az iki kere termal kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Firmamız, kendine ait termal kameralı dronelar ile 6 ayda bir bakım hizmeti verdiğimiz müşterilerin güneş panellerini ısınma, hot spot ve arızalı hücre tespiti amaçlı olarak kontrollerini yapmaktadır.

solar check.jpg

Periyodik Kontroller

Güneş panellerinin, inverterlerin, kabloların, panoların aylık, 3 aylık ve 6 aylık kontrol prosedürlerine uygun olarak hem fiziki hem de elektriksel olarak tüm kontroller sağlanarak önleyici bakım faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu testler için firmamız kendi bünyesinde bulunan özel solar test ekipmanlarını kullanarak tüm testleri yapabilmekte ve yatırımcılara raporlamaktadır.

solar izleme.jpg

Uzaktan İzleme Sistemi

Firmamızın kendi bünyesinde geliştirilmiş olan güneş santrali izleme sistemi olan solarbox yazılımı üzerinden santralin günlük ve aylık üretimleri düzenli olarak izlenmekte, performans değerlendirmeleri yapılmakta ve düşük performans gösteren veya arızaya geçen inverterler ile ilgili otomatik teknik servis biletleri oluşturulup konunun takibi sağlanmaktadır.

Bakım
bottom of page