top of page

Şık Makas 1. Etap Güneş Enerji Santrali

Şık Makas firmasına ait Tokat ilinde bulunan tekstil fabrikasının çatısının üzerine kurulan 2600 kWp kurulu gücündeki güneş enerji santrali Şubat 2022'de işletmeye alınmıştır.

Şık Makas firmasınının Tokat OSB'de bulunan 20.000 metrekare büyüklüğündeki sandviç panel çatısının üzerine iki etaplı olarak güneş enerji santrali yatırım kararı alınmasını müteakip Altungrup Solar Enerji anahtar teslim olarak projenin yürütülmesi ile ilgili Şık Makas firması ile anlaşmıştır.

Kasım ayında kurulumuna başlanan projenin birinci etabı olumsuz hava şartlarına rağmen üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Şubat 2022 itibariyle santral enerji üretir hale getirilmiştir.

Sandviç panel çatı üzerine tam boy aluminyum profiller kullanılarak 5800 adet Elin Sirius marka 450 W gücünde güneş paneli monte edilmiştir. Projenin ilk etabında 10 adet Alman malı SMA marka Sunny Tripower CORE2 model 110 kW gücünde inverterler kullanılmıştır.

Alman malı HIS marka solar kablolar ve Alman malı Staubli MC4 marka solar konnektörler kullanılarak en üst kalite işçilik ile tesisin kurulumu tamamlanmıştır.

Güneş Enerji Santralinin Özellikleri

Sandviç Panel

Çatı Üzeri

Kurulum

2600

kWp

Kurulu Güç

Şubat 2022

İşletmeye

Giriş Tarihi

2675

Adet

Güneş Paneli

1650

MWh Yıllık Elektrik Üretimi

Proje Görselleri

bottom of page