top of page

İSU Kullar Güneş Enerji Santrali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü'nün Kullar Atık Su Arıtma Tesisi havuzlarının üzerine kurulumu yapılan güneş enerji santrali Türkiye'deki ilk atıksu arıtma tesisi üzeri uygulama olarak örnek bir uygulama olmuştur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü'nün Kullar Atık Su Arıtma Tesisi havuzlarının üzerine kurulumu 1030 kWp gücündeki güneş enerji santrali Eylül 2017'de işletmeye alınmıştır.

Kurulum izinlerinin çıkarılmasından, elektrik projelerinin onaylatılıp, santralin projelerine uygun olarak kurulumunun yapılması ve akabinde de TEDAŞ tarafından kabulunun yapılarak işletmeye girmesine kadarki süreç tarafımızdan yürütülmüştür.

Atıksu arıtma havuzlarının üzerinin beton sistemi ile kapatılarak üçgen tip aluminyum konstrüksiyon sistemi kullanılarak güney 15 derece açılı olarak 3900 adet Alman malı Solar Fabrik marka 265W gücünde güneş panelleri monte edilmiştir.

Alman malı KACO marka Blueplanet model 50 kW gücünde inverterler, Alman malı HIS marka solar kablolar ve Alman malı Staubli MC4 marka solar konnektörler ile güneş santrali kurulumu tamamlanmıştır.

Güneş Enerji Santralinin Özellikleri

Düz Beton

Çatı Üzeri

Kurulum

1030

kWp

Kurulu Güç

Eylül 2017

İşletmeye

Giriş Tarihi

3900

Adet

Güneş Paneli

1350

MWh Yıllık Elektrik Üretimi

Proje Görselleri

bottom of page